…choćby nam i Słońce zgasło,

zapalimy je na nowo…

 Władysław.Gębik

Ku pamięci…

 

23 marca 2021 r.

obchodzimy 35 rocznicę śmierci Patrona naszej Szkoły dr Władysława Gębika

 

Władysław Gębik – pseudonim Andrzej Borowik, urodził się 14 czerwca 1900 r. w Szczyrzycu koło Limanowej, zmarł 23 marca 1986 r. w Krakowie, doktornauk filozoficznych, pedagog, pisarz, literat, etnograf, działacz narodowy, oświatowy, społeczno- kulturalny spod znaku Rodła. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1933–1937 nauczyciel Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, a od 8 listopada 1937 r. dyrektor pierwszego Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie. 25 sierpnia 1939 r. wraz z wykładowcami i uczniami tegoż gimnazjum aresztowany przez Gestapo
i przewieziony do Prus Wschodnich.II wojnę światową spędził w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (Hohenbruch, Stutthof, Sachsenhausen, Gusen).W 1945 wrócił na krótko do Szczyrzyc, a następnie osiedlił się w Olsztynie. Założyciel i prezes olsztyńskiego oddziału Związku Literatów Polskich,przewodniczący Klubu Literatury Regionalnej,członek Rady Naczelnej i Rady Naukowej Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich. członek Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, prezes oddziału olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, zbieracz folkloru warmińsko-mazurskiego, propagator idei „Małej Ojczyzny”.Autor m.in.: „Burzom dziejów nie dali się zgnieść”, „Chłopcy z Rzeczypospolitej Kwidzyńskiej”, „Prawo i pięść”, „Z diabłami na ty”, „Pod warmińskim niebem”, „O Michale Lengowskim”.

https://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2019/03/180px-Wladyslaw_Gebik_SP6.jpghttps://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2019/03/180px-Wladyslaw_Gebik_SP6-150x150.jpgadminBez kategorii…choćby nam i Słońce zgasło, zapalimy je na nowo…  Władysław.Gębik Ku pamięci…   23 marca 2021 r. obchodzimy 35 rocznicę śmierci Patrona naszej Szkoły dr Władysława Gębika   Władysław Gębik - pseudonim Andrzej Borowik, urodził się 14 czerwca 1900 r. w Szczyrzycu koło Limanowej, zmarł 23 marca 1986 r. w Krakowie, doktornauk filozoficznych, pedagog, pisarz, literat,...Wtryna SP6 w Kwidzynie