„Tato, jaka jest najdłuższa rzeka na świecie?” pyta dziecko, ziewając pochylone nad zeszytem. A tata odruchowo udziela odpowiedzi.

W ten oto sposób jesteś „zmanipulowany” w odrabianie lekcji. Okazuje się, że jest wielu rodziców, którzy w podobny sposób pomagają swoim pociechom.

W jaki sposób pomóc dziecku w odrabianiu lekcji, unikając jednocześnie sytuacji, w której je po prostu wyręczasz?

Oto kilka pomocnych wskazówek:

  • Planowanie zadań. Ta umiejętność przyda się na całe życie. Omów z dzieckiem kolejność działań, jakie należy wykonać „krok po kroku”. Poproś dziecko o powtórzenie tego, co razem ustaliliście.
  • Dobra organizacja. Zapewnij dziecku stałe miejsce, odpowiednie do odrabiania pracy domowej i przechowywania podręczników, zeszytów, pomocy szkolnych itp. Postaraj się przyzwyczaić dziecko do chowania, układania rzeczy po skończonej pracy, a także do pakowania plecaka na następny dzień – koniecznie zgodnie z planem lekcji.
  • Dzieci nie potrafią uczyć się przy włączonym TV, radio, komputerze. Dobrze jest, aby dziecko odrabiało lekcje w tym samym czasie, kiedy reszta domowników również zajęta jest jakąś pracą.
  • Satysfakcja. Warto nagradzać dziecko za systematyczną naukę. Nie chodzi tu o nagrody typowo materialne, ale przede wszystkim o pokazanie mu, że można być dumnym z wykonanej pracy. Powiedz np.” To wspaniałe uczucie – mieć zakończoną pracę, prawda?”.

Opracowała JBO.