Zima to czas dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu i wypoczynku podczas ferii. Niestety to także okres bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy  lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Porady dla dzieci:

– Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.

– Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych czy rzeki

– Nie wchodzimy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.

– Nie rzucamy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami zachowajmy ostrożność.

– Nigdy nie oddalamy się z osobami obcymi, ani nie wsiadamy z nimi do samochodu.

– Po zmroku nosimy odblaski,poruszamy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi.Przez jezdnię przechodzimy w
miejscach oznaczonych lub dobrze widocznych.

Kiedy dzieci zostają same w domu- porady dla rodziców:

-Zadbaj, by dziecko pod nieobecność domowników miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby.

-Uczulmy dzieci, że podczas nieobecności domowników pod żadnym pozorem nie powinno otwierać drzwi osobie nieznajomej, bez względu na to, za kogo podaje się osoba pukająca/np. policjant, listonosz, hydraulik/

-Zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu i nie opowiadało o wyposażeniu domu.

-Naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania.

-Podczas organizowania kuligów nie doczepiajmy sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza o drzewo lub inną stałą przeszkodę.

-Rodzice wyposażcie Wasze dzieci w wiedzę dotyczącą znajomości numerów telefonów alarmowych oraz do Waszych miejsc pracy.

sierż.sztab. Karolina Warchlewska
Jednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki Społecznej
Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie

https://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2021/01/sweden-104689_1280-1024x952.jpghttps://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2021/01/sweden-104689_1280-150x150.jpgadminBez kategoriiZima to czas dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu i wypoczynku podczas ferii. Niestety to także okres bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy  lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć...Wtryna SP6 w Kwidzynie