Mini poradnik – Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Rodzicu:

 1. Warunki do nauki domowej w nauczaniu zdalnym:
  – Miejsce do pracy powinno być uprzątnięte, bez zbędnych przedmiotów rozpraszających uwagę dziecka, zaopatrzone w potrzebne przybory lub urządzenia do zdalnej nauki.
  – Przyzwyczajaj dziecko i konsekwentnie przestrzegaj zasady wykonywania zadań domowych o tym samym czasie, w tym samym miejscu (najlepiej, jeśli będzie to własny pokój i własne biurko), w ciszy, spokoju oraz odpowiednim oświetleniu.
  – Nie należy odrywać dziecka od pracy, nie obciążać go innymi zadaniami, nie absorbować pobocznymi tematami.
  – Gdy zachodzi konieczność, stosować małe przerwy w nauce.
 2. Motywowanie i wspieranie dziecka do systematycznego uczenia się poza szkołą:- –
  OPRACUJ PLAN DNIA i organizację czasu wolnego swojemu dziecku.
  – Wyznaczyć czas na naukę oraz czas wolny od zajęć.
  WSPIERAJ swoje dziecko, ale NIE WYRĘCZAJ.
  MĄDRZE MOTYWUJ do nauki.

              Bardzo ważne jest uznanie rodziców, zapewnienie atmosfery zrozumienia, akceptacji i życzliwości

 1. Dbanie o bezpieczeństwo w sieci:
  – Ustal zasady – to nie to samo co: zakazuj. Wspólnie ustalcie sposób korzystania z komputera. Ważne, by określić ilość czasu spędzanego przed komputerem, pamiętać o zakazie spotkań z poznanymi w sieci osobami (chyba, że odbędzie się to pod Twoją kontrolą) i nieudostępnianiu im swoich danych osobowych.
  Załóż swojemu dziecko osobne konto użytkownika, by mogło bez przeszkód korzystać z zasobów komputera, a Ty upewnisz się, że nie uzyska dostępu do czegoś, co powinno pozostać poza jego zasięgiem. Takie konto pomoże zbudować u dziecka poczucie prywatności i odpowiedzialności za swoją własność. Będziecie mogli aktywować na nim kontrolę rodzicielską.
  Naucz swoje dziecko, by nie otwierało wiadomości od nieznanych nadawców i pozostało czujne podczas zapisywania plików pochodzących z sieci. Zapewnij, że zawsze może zwrócić się do ciebie po pomoc i zapytać, czy dany plik jest bezpieczny.
  Zainstaluj filtr rodzicielski, np. program Cenzor, Opiekun dziecka w Internecie. Umożliwi on kontrolę stron odwiedzanych przez Twoje dziecko w Internecie. Będzie monitorował treści przekazywane za pośrednictwem komunikatorów, blokował dostęp do stron uznanych za niebezpieczne dla dziecka, pozwoli dodawać kolejne witryny do listy niepożądanych stron.
  Z wiekiem dzieci potrzebują swojej prywatnej przestrzeni. Postaraj się nie monitorować wszystkiego, co Twoje dziecko robi na komputerze. Łatwo przekroczyć granice – prawo Twojego dziecka do prywatności, własnych myśli, opinii i znajomych. Naucz je rozmawiać o problemach i stopniowo pokaż, jak dobrze wykorzystywać komputer i chronić się przed zagrożeniami.

Źródło:

http://poradniapp-lipsko.pl/porady-instruktaze/porady-dla-rodzicow-dziecka-z-trudnosciami-w-nauce/
https://superbiz.se.pl/technologie/google-sprawdzi-nasza-wiedze-na-temat-wyludzania-danych-aa-gwNg-mYio-nQPf.html
https://dziecisawazne.pl/10-zasad-bezpiecznego-korzystania-dziecka-z-internetu/
http://www.zsl.szczecin.pl/dzialy/pedagog/dokumenty/2015_03_23_motywacja.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2020/03/silhouette-84825_1920-1024x796.jpghttps://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2020/03/silhouette-84825_1920-150x150.jpgadminBez kategoriiMini poradnik - Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Rodzicu: Warunki do nauki domowej w nauczaniu zdalnym: - Miejsce do pracy powinno być uprzątnięte, bez zbędnych przedmiotów rozpraszających uwagę dziecka, zaopatrzone w...Wtryna SP6 w Kwidzynie