Co roku 1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis. Co wiemy o tym zwyczaju?

• Skąd wziął się zwyczaj robienia żartów, oszukiwania?
  • Od kiedy Prima Aprilis jest obchodzone w Polsce?
  • W których krajach na świecie obchodzony jest dzień Prima Aprilis?

Po łacinie Prima Aprilis oznacza dosłownie 1 kwietnia. Prima Aprilis to dzień, w którym według zwyczaju robi się żarty, celowo wprowadza się kogoś w błąd, oszukuje. Prima Aprilis jest obchodzony w wielu krajach na świecie m.in w Wielkiej Brytanii (jako Dzień Głupców), Australii, Francji (Dzień kwietniowej ryby), Portugalii (Dzień kłamstwa), Rosji (Dzień Śmiechu), na Litwie (Dzień kłamcy).

Odpowiednikiem Prima Aprilis w krajach hiszpańskojęzycznych jest katolickie święto Dzień Niewiniątek, obchodzone 28 marca.

Prima Aprilis – skąd wziął się zwyczaj?

Nie do końca wiadomo skąd wziął się zwyczaj obchodów Prima Aprilis. Prawdopodobnie zaczął być popularny już w średniowieczu. Przypuszcza się, że  prima aprilis zaczął być obchodzony 1 kwietnia początkowo we Francji.
W 1564 roku król Karol IX, zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia, i z innych obowiązujących dat w tym czasie w różnych regionach kraju, na 1 stycznia.

Przed wiekami chrześcijanie, nie mogąc się pogodzić z kolejnym pogańskim świętem, zaczęli wiązać Prima Aprilis z Judaszem Iskariotą, który zdradził Jezusa. Miał się urodzić właśnie 1 kwietnia i dlatego dzień  kojarzył się z kłamstwem, obłudą, fałszem i nieprawdą.

Zwyczaj Prima Aprilis Obyczaj dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej w XVI wieku. W XVII zaczął być  obchodzony w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj.

Od początku istnienia Prima Aprilis 1 kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu dowcipów i śmianiu się z naiwnych ludzi. Obecnie 1 kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.

Prima Aprilis jest bardzo często wykorzystywany w mediach – w telewizji, radiu, prasie i w internecie – by przekazywać odbiorcom nieprawdziwe informacje.
My także postanowiliśmy dochować tradycji, czego wynikiem była poniższa informacja:

Po weekendzie zauważono na dachu naszej szkoły bociana (zdjęcie). Ciekawe czy bociek zagości u nas dłużej. Sądząc po okazałym gnieździe, jakie zbudował – chyba tak…

https://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2019/04/smiley-1981935_1920-1024x754.pnghttps://sp6kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2019/04/smiley-1981935_1920-150x150.pngadminBez kategoriiWczorajszy wpis (z dnia 1 kwietnia 2019 r.) o bocianie na dachu szkoły, to oczywiście żart primaaprilisowy 🙂 Co roku 1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis. Co wiemy o tym zwyczaju? Skąd wziął się zwyczaj robienia żartów, oszukiwania? Od kiedy Prima Aprilis jest obchodzone w Polsce? W których krajach na świecie...Wtryna SP6 w Kwidzynie